Nasz patron

W ZWIĄZKU Z UROCZYSTOŚCIĄ 50-LECIA powstania naszego przedszkola postanowiliśmy nadać imię Jana Brzechwy naszej placówce. Jan Brzechwa przekazał nam - zdolnym i niezdolnym uczniom - swe proste, a jak że niezwykłe nauki dobroci serca, pogody ducha i uskrzydlającej, radosnej fantazji. Dobra, którymi szafował, wymierne są w wartościach najcenniejszych i najmniej poddających się działaniu czasu. Swoja twórczością, zwłaszcza wierszami dla dzieci Jan Brzechwa zapisał się w pamięci jako wybitny poeta pisał swe wiersze z pozycji dziecka popularność zawdzięczał głównie twórczości dla dzieci nazwano go klasykiem literatury dla dzieci - bajkopisarzem.

Jan Brzechwa to przede wszystkim niezrównany mistrz poezji dziecięcej i bajkowo-baśniowej.

Chcąc trafić do dziecięcego odbiorcy:

musiał przemówić do niego w języku, który by potoczność łączył z pojęciami jak najbardziej współczesnymi.

Autor potrafił dostrzec w dziecku - adresacie swoich książek- to samo zaciekawienie, tę samą chęć zabawy, jako niosło odkrywanie zaskakujących tajemnic w kręgu najbliższych obserwacji.
Pisząc dla dzieci Brzechwa dostrzegł i wykorzystał możliwości świetnej zabawy małego czytelnika, kierujące się w samym procesie zdobywania przezeń i rozszerzania zasobu pojęci i słów.
Poeta uczył nie moralizując, lecz bawiąc. Wierzył we wrodzony instynkt, oraz inteligencję dziecka ufając, że nie należy wbijać mu do małej główki oczywistości, nie trzeba wyjaśniać: zawsze, co białe, a co czarne. Wolno natomiast założyć, że dziecko czasem lepiej od dorosłych zna się na żartach. I dzięki temu w swych najbardziej nawet dydaktycznych i zapoznawcze korzyści nastawionych utworach Brzechwa nie przestawał być prawdziwym poetą. Wszystko to przyczyniło się do jego sukcesu, jego osobowość, jego pogoda, jego zachwyt istnieniem we wszystkim spowodowały, ze twórczość jego oddychała tą radością i zabawą, tą jasnością, której Jan Brzechwa był uosobieniem. Dlatego może tak umiał przemówić do dzieci. Nie pedagogicznie i nie pouczająco, ale bezpośrednio i po prostu, dając dzieciom i dorosłym tę treść jedyną, a tak w śród pisarzy rzadką radość życia, zabawę istnienia. Z to właśnie należy mu się nasza pamięć i nasza wdzięczność; za tę dobroć, którą oddychał, za wielką mądrość życiową, która znała sens przemijania, zostanie on na zawsze w naszych sercach i w naszej literaturze.

Popularność Jan Brzechwy w śród kilku już pokoleń młodocianych czytelników była i jest niezwykła. Świadcząc tym nie tylko nakłady wciąż wznawianych jego książek, ale również świadczy o tym fakt, że po śmierci Jana Brzechwy ponad 50 placówek oświatowych w naszym kraju nazwano jego imieniem.

Panu Janowi Brzechwie - dzieci.

Kochany Autorze!

To są nasze życzenia najszczersze. Dziękujemy za piękne książki i wiersze.
     I dziś Cię zapewnić chcemy Zawsze pamiętać będziemy, Że o kaczce, tej dziwaczce, Że o lisie Witalisie I o przygodach rycerza Złotowoja Dla nas pisała dłoń Twoja.